PRÁZDNINOVÁ OTEVÍRACÍ DOBA (1. 7.- 31. 8. 2024):

PO: 10:00 – 12:00   14:00 – 18:00
ÚT:                             13:00 – 18:00
ST: 10:00 – 12:00   14:00 – 18:00
ČT: ZAVŘENO
PÁ: ZAVŘENO

19.-23. 8. 2024: ZAVŘENO

QI DRINK - Váš nový rituál

Zanedlouho začíná babí léto a s ním spojené mezidobí Země, o kterém víme, že přináší zátěž na důležitý orgán v našem těle, slezinu. Proto bychom rádi v říjnu uvedli novinku – nápoj ze slzovky, obilniny, která je pro podporu sleziny nanejvýš vhodná. Můžete si s ním vytvořit pravidelnou ranní chvilku pro sebe, určitě Vám udělá dobře na těle i na duchu.

Slzovka obecná je vlastně tráva, jako všechny ostatní jednoděložné rostliny z čeledi lipnicovitých, ale některé trávy zajímají člověka víc než jiné. Těm, ze kterých je možné získat obilku bohatou na škroby, se říká obiloviny. Slzovka je tropická obilnina, která se v současné době pěstuje ve střední a západní Číně, Indii, tropické Africe, Brazílii a jižních oblastech USA. Tato velmi přizpůsobivá až tři metry vysoká jednoletka patří k nejstarším pěstovaným plodinám světa a je to plodina dokonce velice léčivá. Z dietetického hlediska obsahuje slzovka 52 % škrobu, 7 % tuku a 18 % bílkovin, dokonce i esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit – leucin a lyzin. Výhodou slzovky je fakt, že neobsahuje žádný lepek, a i díky tomu se v ní přítomné minerály velmi dobře vstřebávají. Za zmínku stojí přítomnost draslíku, vápníku, hořčíku, železa, mědi, manganu, fosforu a zinku a dále pak vysoký obsah vitaminů řady B.

SPÁSA PRO SLEZINU

Není prý v těle orgán, který by slzovka kladně neovlivňovala, to tvrdí sama tradiční čínská medicína. Zejména ale prospívá zatížené a vyčerpané slezině. Východní a západní postoj ke slezině se poměrně dost liší. Zatímco západní medicína považuje slezinu za postradatelnou, pro východní medicínu je to hlavní orgán, který v našem těle tvoří a distribuuje postnatální energii. Slezina má vliv na kvalitu krve i schopnosti imunitního systému, její činnost poškozuje stres, negativní myšlení a soustavné stěžování. Zakopaný pes je ale v tom, že oslabená slezina vede k přesně stejným mentálním projevům, jako jsou ty, které její oslabování způsobují. Narušená slezina pak vede k narušení trávení, které se projevuje nadýmáním a nepříjemným pocitem plnosti. Oslabená slezina tedy má za následek pocit tíhy jak na fyzické, tak na psychické úrovni. Pocity tíhy a bezvýchodnosti jsou projevem toho, že energie v těle neproudí, stagnuje a taková situace nevyhnutelně vede do bažiny marnosti, k depresi i rakovině. O stabilitu prvku Země, ke které slezina patří, je nutné pečovat, nezatěžovat svou mysl zbytečnými informacemi, žít teď a tady s odvahou a radostí. Slzovka je pro slezinu opravdová spása. Zlepší její schopnost filtrovat lymfu, a pomůže tak k odstranění nastřádaných toxických látek a především hlenů, které se v těle tvoří vlivem oslabení sleziny. Posílení tohoto orgánu pak vede k citelnému odlehčení.

KONEC BLBÉ NÁLADY

Mám tušení, že slzovka může být velmi efektním pomocníkem v případě různých nespecifických psychických obtíží provázených vzdycháním a bezradností. Každopádně bychom ji měli nasadit pokaždé, kdy máme blbou náladu, protože máme těžkosti, jsme v obtížné situaci nebo je toho na nás už zkrátka moc. Aby ale slzovka takové zázraky dokázala, je potřeba ji užívat pravidelně a dlouhodobě. Uvádí se, že je nutné několikaměsíční podávání. Je možné ji přidávat do kaší nebo prostě vařit jako jakoukoli jinou obilninu, ale opravdu pohodlným způsobem užívání je popíjení slzovkového nápoje. Nápoj připravený z povařené, usušené a rozemleté slzovky má vpravdě úctyhodné spektrum pozitivních účinků. Pomáhá odstraňovat toxiny a tíhu, celkově čistí střeva a pleť, posiluje slezinu, ledviny a regeneruje plíce. Díky ochrannému vlivu na epitelové vrstvy buněk pomáhá při všech vředových chorobách. Výčet příznivých účinků slzovky je opravdu nekonečný. Tradičně se slzovka používá v kombinaci s kozincem blanitým (Astragalus membranaceus), který její působení ještě podporuje a výrazně umocňuje. Tato bylina je proto také součástí QI drinku, který budete nově moci vyzkoušet. 

KDY NEJLÉPE

Slzovkový nápoj QI drink je nejlepší popíjet ráno na lačno, ideálně do 11 hodin. Rozhodně je nutné poslat ho slezině teplý, protože tak to má slezina ráda. Pokud budete potřebovat, můžete si ho osladit medem, ale není to nutné, protože je sám o sobě nasládlý.