NOVÁ OTEVÍRACÍ DOBA od 1. 9. 2024:
PO: 10:00-12:00  14:00-17:30
ÚT:                         13:00-17:30
ST: 10:00-12:00  14:00-17:30
ČT: ZAVŘENO
PÁ: 9:00 - 12:00

Ochrání vás Tick-a-tack

Každý produkt má svůj více či méně zajímavý příběh. Některé jsou krátké, některé naopak dlouhé a některé zase čtenářsky nezajímavé. Náš nový Tick-a-tack má příběh… řekněme exotický. Jako obyvatelé evropského kontinentu žijeme, alespoň co se parazitů i hmyzem přenosných nemocí týká, v relativním bezpečí. Ano, máme zde sice bodavý hmyz, ale ten pro nás představuje spíše nepříjemnost než závažné zdravotní riziko, a tak se můžeme s veškerou panikou zaměřit na jediného skutečného nepřítele, kterým je klíště. Každý to řeší po svém… Někdo přestal pro jistotu chodit do přírody, někdo navlékl gumové holínky a zbytek používá nějaký repelent. Nejčastěji syntetický. „Moc prima“ voní a obsahuje většinou dietyltoluamid neboli DEET. Komáři bohužel nejsou jediní, komu se tato látka moc nezdá, proto výrobci doporučují, aby se tyto repelenty nepoužívaly pod oblečením nebo na kůži, přípravek se má navíc smýt, pokud už není potřeba. Pro jistotu také uvádějí, že jeho vdechováním vzniká únava, zmatenost, deprese či panické ataky. A kdyby toho bylo málo, může mít postižený problémy s dýcháním, koordinací těla a následné křeče. Je nutné dodat, že uvedené vedlejší účinky jsou krajní a statisticky nevýznamné, nicméně pokud se to dotkne zrovna vás, až tak nevýznamné vám to možná nepřijde a statistická odchylka vás zcela jistě neuklidní.

PŘÍRODNÍ VARIANTA

Řešení, které je nejen účinné, ale v souladu s naším tělem i životním prostředím, leží jinde. Při jeho hledání jsme se inspirovali v dalekých exotických oblastech, kde místní obyvatelé na rozdíl od nás čelí a vždy čelili nejen násobku výskytu parazitů a bodavého hmyzu, ale celému spektru nebezpečných onemocnění, která přenášejí. A pokud se někomu zdá klíštěcí borelióza jako to nejhorší, co se může stát, stačí rychlý výčet nebezpečných nemocí, jež si můžete z mnoha tropických oblastí odvézt jako suvenýr: malárie, horečka dengue, žlutá zimnice, spavá nemoc, zika, elefantiáza… A přestože i tam částečně propadli lákavé nabídce DEET, většinou spoléhají na tradiční a prověřená řešení, která nabízí sama příroda. Na základě poznatků, které jsme čerpali napříč tropickým podnebným pásmem, vám přinášíme koncept zcela přírodního repelentu. Je složený pouze z osvědčených přírodních silic. Mají příjemnou vůni, jsou k našemu tělu šetrné a pro přírodu kolem nás nepředstavují žádnou zátěž. A když je kromě oblečení omylem nastříkáte i na kůži, nestane se vůbec nic.

TICK-A-TACK

Sprej Tick-a-tack obsahuje esence fenyklu, máty, eukalyptu, kafru, citronely, pelargonie a zejména nosné tomkovice vonné (Hierochloe odorata), která se pro své vlastnosti stala předmětem vědeckého zkoumání. Studie provedená na univerzitě v Mississippi zajímavým způsobem prokázala podobnou účinnost této esence jako chemické látky DEET. Vědci naplnili čtyři lahvičky roztokem, který vypadal jako lidská krev, a zakryli otvory tenkou membránou. K potření membrán byly použity různé roztoky. Esence hierochloe, DEET, běžně používaný chemický odpuzovač komárů a etanolové rozpouštědlo jako kontrolní vzorek. Když byli k lahvičkám vypuštěni komáři, badatelé spočítali, kolik kusů hmyzu se pokusilo probodnout každou membránu. Právě esence hierochloe a DEET vykazovaly nejmenší počet útoků od komárů. Touto poslední větou bychom mohli článek klidně i zakončit, nicméně zbývá nám ještě jedna poslední a velmi zajímavá věc.