PRÁZDNINOVÁ OTEVÍRACÍ DOBA (1. 7.- 31. 8. 2024):

PO: 10:00 – 12:00   14:00 – 18:00
ÚT:                             13:00 – 18:00
ST: 10:00 – 12:00   14:00 – 18:00
ČT: ZAVŘENO
PÁ: ZAVŘENO

19.-23. 8. 2024: ZAVŘENO

ZEN: Pojďte se s námi „vyzenovat“

Pojďte se s námi „vyzenovat“

V dalekém Nepálu, poblíž posvátného města Pokhara, leží na úpatí masivu Annapurny chrám Tal Varáhi. Zdánlivě nedostupný, obklopený ze všech stran vodní hladinou, chrání a pečuje o dávné moudrosti a rituály předávané z generace na generaci po stovky let. Toto posvátné a zvláštní energií nabité místo ze všeho nejvíc připomíná kouzelný svět za zrcadlem. Všechny nám dobře známé konstanty zde nabývají jiných rozměrů. Zvuky jsou tišší, světlo je měkčí, kontury jemnější a barvy hřejivější. A potom… potom je tu čas.


Lineární tok času, na který jsme zvyklí z našeho světa, se pohybuje v jasné přímce. Dokážeme ho oddělovat na pro nás dobře rozlišitelné úseky – vteřiny, minuty, hodiny nebo dny. Víme, co nás v každém takovém okamžiku čeká a dokážeme dopředu určit, jaké budou naše pravděpodobné emoce. Víme, kdy nám ráno zazvoní budík, kdy nastoupíme do práce, kdy bude oběd, kdy se vrátí děti ze školy a kdy zase půjdeme spát. Čas v Tal Varáhi je jiný. Ani rychlejší, ani pomalejší. Nám dobře známá veličina plyne v jakési vlastní dimenzi, odděluje se od věcí konstantních i materiálních, a rozprostírá se pouze do našich přítomných okamžiků. Mysl žije tady a teď, čas popírá sám sebe a na krátké momenty přestává existovat. V takových chvílích vnímáme svou skutečnou podstatu, dokážeme se oprostit od nánosů všedních dní a naše opravdové „já“ je unášeno v zenovém rytmu…

Právě na tomto místě, v jezerním chrámu Tal Varáhi nám byla z rukou starých mistrů svěřena vzácná sestava aromaterapeutických esencí, kterou jsme pro její mimořádné účinky nazvali Zen. 

CO JE ZEN

Zen není jen produkt. Je to stav mysli… Výraz pro meditaci, cestu poznání sama sebe a zákonitostí světa. Principy zen-buddhismu a zenové meditace jsou často součástí nejrůznějších terapií. Jejich cílem je dosáhnout klidu mysli a stavu před myšlením při plném vědomí přítomnosti. Základem je meditace vsedě (zazen). Meditovat je však možné kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv, protože jde o udržování čisté mysli, tedy mysli „před myšlením“, a ta není závislá na čase ani na prostoru. Žijeme ve stresu, nikdy nemáme čas. Nekontrolované myšlenky rozptylují, ubírají energii. Nejhorší jsou touhy a silné emoce: nenávist, sobectví, hněv, zoufalství… Nejdříve trpí psychika, pak narušená rovnováha zasáhne i fyzické tělo, zvyšuje se puls, stoupá krevní tlak, zhoršuje se trávení, roste počet psychosomatických chorob a depresí. Zen doporučuje meditaci.


Praktikovat zenovou meditaci neznamená odstranit vášně, unikat před nimi ani je následovat. Zazen znamená v tichu je pozorovat, dokud neodezní, dokud člověk nenajde jednotu se sebou samým a s celým světem.


KDYŽ ZEN POMÁHÁ V ZENU


Dosažení zenového stavu mysli vyžaduje nejen důkladné soustředění, ale i dlouhé roky praxe a odhodlání. Pro všechny ostatní okamžiky našich běžných dnů je tady naše novinka Zen. Zen nezastaví čas ani nevyřeší to, s čím se každý z nás musí vypořádat sám. Je to podaná ruka mistrů chrámu Tal Varáhi naší mysli pro meditaci, prožitek přítomných okamžiků a schopnost žít tady a teď. Schopnost, kterou jsme vždy měli, ale často díky našim časovým přímkám pomalu ztrácíme.


CO ZEN PŘINÁŠÍ?

 • pozitivně ovlivňuje psychiku, přináší zklidnění při stavech napětí, úzkosti a strachu
 • má antistresové účinky a posiluje v člověku optimismus
 • vyrovnává emoční dysbalanci a vede k pocitům vnitřního míru a přijetí
 • zbavuje frustrace, starostí a podporuje sebedůvěru
 • harmonizuje tělo, mysl i duši
 • povzbuzuje tok energie při únavě a vyčerpání
 • navozuje vnímavost a schopnost koncentrace, je vhodný při meditaci
 • propojuje člověka se Zdrojem a přispívá k nalezení vnitřní radosti
 • energeticky napomáhá řešení problémů (usnadňuje pozitivní přístup a nadhled)

SLOŽENÍ – AROMATERAPEUTICKÉ ESENCE

 • Levandulová: stimuluje srdce, tonizuje a uklidňuje organismus. Používá se při migrénách, depresi, nespavosti, hysterii nebo nervovém vyčerpání.
 • Ylang-ylang: zklidňuje zrychlené bušení srdce a dýchání, přináší propojení emocí s lidskými smysly a otevírá soulad srdce a mysli. Rozzáří solar plexus a probudí vzpomínku na naši celistvost. Navrací člověka zpět z duality a pocitů nepokoje do stavu jednoty a míru. Zesiluje vnitřní vyzařování a dodává sebedůvěru.
 • Kadidlovníková: navozuje slavnostní atmosféru a povzbuzuje vnímavost. Harmonizuje negativní mysl a působí proti melancholii.
 • Bergamotová: uvolňuje potlačované city a emoce, napomáhá ke znovunalezení vlastní spontánnosti a optimismu. Zbavuje starostí a má relaxační účinek.
 • Vetiverová: uklidňuje hyperaktivní mysl, pomáhá při nízké sebedůvěře, naplňuje nás pokojem (utišuje silou matky Země a jejím hlubokým smyslem pro sounáležitost). Jsme-li duševně vyčerpaní nebo jsme ztratili spojení se svým tělem a jeho potřebami, vetiver nás uklidní a znovu vnitřně propojí – uzavře propast mezi duchem a hmotou.
 • Pomerančovníková: uvolňuje nahromaděné napětí, stres a frustraci. Přináší pocit radosti, rozptyluje smutnou náladu a popudlivost. Usnadňuje řešení problémů. Je obzvlášť vhodný pro jedince usilující o dokonalost a úspěch, ale současně špatně snášející neúspěchy a nedostatky. Je spojený s Jupiterem, planetou optimismu, čímž nám vštěpuje pozitivnější přístup a filozofický nadhled. Navozováním lehkého přístupu k životu olej opravdu ztělesňuje pocity štěstí.